Beta-lipoproteiny

Beta-lipoproteiny (LDL), czyli popularnie mówiąc, szkodliwa odmiana cholesterolu, cieszą się bardzo złą sławą. Tymczasem prowadzone obecnie badania naukowe wskazują, że lipoproteiny te w pierwotnej postaci nie są wcale tak niebez­pieczne, gdyż groźny osad na ściankach naczyń krwionośnych tworzy się z nich dopiero po przejściu procesu jełczenia, bardzo podobnego do ?psucia się? masła. Polega to na tym, że wolne rodniki, które powstają w organizmie w obecności bakterii lub innych szkodliwych substancji, ze względu na swój niestabilny charakter, muszą połączyć się z cząsteczkami tłuszczu, białka lub materiału genetycznego. Substancje, z którymi się połączą, ulegają na skutek tego utlenieniu i przestają normalnie funkcjonować.
Kiedy procesy te zachodzą w ścianach naczyń krwionośnych, rozpoczyna się akcja obronna organizmu – sygnały alarmowe ?Stres!? powodują gromadzenie się białych ciałek. ?Pożerają? one zjełczały tłuszcz i zamieniają go w osad gromadzący się na ściankach naczyń, powodując ich zwężenie, a w wyniku tego zawał serca lub udar mózgu. Naturalne przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E lub beta karoten zapobiegają owej ?upiornej? transformacji betalipoprotein (LDL).
Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin C, E czy też beta-karotenu, nie jest dziś sprawą trudną, gdyż są one łatwo dostępne w postaci preparatów farmakologicznych. Lekarze i uczeni uważają jednak, że najpewniejszym sposobem na utrzymanie naczyń krwionośnych w zdrowiu, jest dieta niskotłuszczowa połączona ze spożywaniem dużej ilości jarzyn i owoców, regularnym uprawianiem ćwiczeń i całkowitą rezygnacją z palenia tytoniu