pompki na poręczach

pnp

Mięśnie, które biorą udział w ćwiczeniu

mięśnie naramienne
mięśnie trójgłowe ramion
mięśnie piersiowe
mięśnie zębate

Technika wykonywania ćwiczenia

Chwytamy poręcze chwytem neutralnym (grzbiety dłoni zwrócone na zewnątrz), ręce wyprostowane, klatka piersiowa wypchnięta do przodu, nogi ugięte w kolanach swobodnie zwisają w dół. Opuszczanie i unoszenie tułowia poprzez uginanie rąk w stawach łokciowych.

Uwagi do ćwiczenia

Przez cały czas trwania ćwiczenia łokcie powinny znajdować się jak najbliżej tułowia. Ich odchylenie zmniejsza siłę bodźców, a tym samym ogranicza rozwój ćwiczonych mięśni.

Tułów powinien być wyprostowany, pochylenie tułowia do przodu zmniejsza pracę mięśni trójgłowych ramion, zwiększa zaś pracę mięśni piersiowych, w Ćwiczenie wykonujemy w pełnym zakresie ruchu, tzn. od pełnego wyprostu rąk do pełnego ich ugięcia.

Od zasady tej odstępować mogą jedynie kulturyści początkujący, dla których ćwiczenie może okazać się nazbyt trudne. Mogą to robić tylko w początkowym okresie ćwiczeń. Przestrzegam przed nabraniem w tym względzie złych nawyków.

Rozstawienie poręczy powinno tylko nieznacznie przekraczać szerokość barków, zaawansowani mogą stosować dodatkowe obciążenie.

Wskazówki:

- łokcie trzymam jak najbliżej ciała
- przez cały czas trwania ćwiczenia tułów utrzymuję w takim samym położeniu,
- unikam dotykania nogami podłogi, w w pełnym wyproście rąk na kilka sekund napinam tricepsy, ruch opuszczania robię wolniej od ruchu

unoszenia,
- opuszczam tułów nisko, jednak uważam aby, nie narażać mięśni obręczy barkowej oraz stawów na przesilenie, bo to może prowadzić do kontuzji, ćwiczę w tempie umiarkowanym.